GençlikGüncel

Boğaziçi Öğrencilerine yönelik Kabe soruşturmasında iddianame hazırlandı

Melih Bulu’ya karşı gelişen direniş sırasında düzenlenen sergide üzerinde Kabe resmi olduğu iddia edilen sergiyle ilgili "soruşturma" tamamlandı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde R.T.Erdoğan tarafından atanan kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı düzenlenen eylemlerde öğrenciler tarafından hazırlanan bir sergide üzerinde Kâbe’nin de olduğu bir resmin yer almasına ilişkin soruşturmada 2’si tutuklu 7 öğrencinin birer yıldan üçer yıla kadar hapsi istendi.

Savcılık tarafından ikisi tutuklu yedi öğrenci hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” iddiasıyla bir yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, olayla ilgili savcılık tarafından resen soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.

NE OLMUŞTU ?

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin açtığı sergide, üzerine çeşitli amblemlerin konulduğu Kâbe fotoğrafının yerde fotoğraflandığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 5 öğrenciden 2’si tutuklandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açık talimatı ile gözaltına alınan öğrenciler için Twitter hesabından, ‘LGBTİ sapkını’ dedi.

Öğrenciler üniversite önünde bir araya gelerek gözaltına alınan ve tutuklanan arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılması için çağrı yaptı. Üniversite önünde polis öğrencilere saldırırken kampüs içinde de rektörlük binasına girmeye çalışan öğrencilere özel güvenlik saldırdı. 159 öğrenci gözaltına alınırken Ankara’da yapılan destek eylemine de polis saldırdı. Çok sayıda öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu