Güncel

İktidar ortaklarından HDP’ye kapatma tehdidi

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin HDP'nin kapatılması talebiyle ilgili "Biz inşallah milletimiz nezdinde HDP'yi kapatacağız." dedi.

Özkan, bir gazetecinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin grup toplantısında konuyla ilgili yaptığı konuşmaya ilişkin sorusu üzerine Cumhur ittifakı olarak AKP ve MHP’nin aynı istikamette bir anlayışla siyaset yaptığını belirtip şu ifadeleri kullandı:

“Bugün 83 milyon aziz milletimiz, HDP’ye oy verenler bu partinin sırtını Kandil’e dayaması için oy vermedi. Barış içerisinde yaşayalım diye verdi. HDP hem siyasi olarak kapandıktan sonra hukuken de kapanacaktır. Yani milletimizin vicdanında kapanacaktır. 6 milyon vatandaşımız barış istedi. Bu partinin saz çalan ve şarkı söyleyen söylemi üzerine, demokrasi ve özgürlük söylemleri üzerine oy verdiler. Teröre sırtını dayasınlar diye değil. Milletimizin alın terini, emeğini gidip Kandil’e peşkeş çeksinler diye değil. Onun için biz inşallah milletimiz nezdinde HDP’yi kapatacağız. Milletimizin artık bu partiden ümidi kalmamıştır. 83 milyon, bu partinin kapatılmasını hem siyaseten hem hukuken anayasal düzen çerçevesinde arzu etmektedir. Bunu da önümüzdeki süreçte, siyasi olarak atılan adımlarla milletimiz iradesiyle yol yürüneceğini dünya aleme göstereceğiz.”

Gün içerisinde Devlet Bahçeli ise gün içerisinde partisinin grup toplantısında konuşarak Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu iddia ederek bu nedenle de HDP’nin kapatılması gerektiğini savunmuştu. Bahçeli şöyle konuşmuştu:

“Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, terör örgütü PKK’yla irtibatı, iltisakı ve ittifakı meydanda olan HDP hakkında inceleme başlatması çok önemli ve beklediğimiz bir gelişmedir. Başsavcılık inceleme sonucunda, HDP’nin faaliyetlerinin ‘Terör eylemlerinin odağı’ haline geldiğine karar verirse soruşturma safhasına geçecek, nihayetinde hazırlanan iddianame Anayasa Mahkemesi’ne sunulacaktır. Siyasi partilerin kapatılması, Yargıtay’ın açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi’nce kesin olarak karara bağlanmaktadır. Kapatmaya konu eylemlerin işlenmiş olması yeterlidir. AYM, HDP’nin terör eylemlerinin odağı olduğunu tespit ederse, HDP diye bir partiden, üye ve yöneticilerinden söz etmek mümkün olmayacaktır. Türkiye bir hukuk devletiyse HDP’nin kapatılması acildir, şarttır. Başka bir ad altında tekrardan faaliyette bulunmasına fırsat verilmemelidir. Anayasa’nın 69’uncu maddesi açık hüküm niteliği taşımaktadır.”

Sancar: Bize saldıranlara cevabımız şudur: Dönüp tarihe bakın, bu saldırı dalgasından daha güçlü çıkacağız

HDP grup toplantısında konuşan HDP Eşgenel Başkanı Mithat Sancar ise kapatma tartışmalarına cevap vererek “Korkmaya devam etsinler; HDP umutla, kararlılıkla inançla yürüyor.” diye yanıt verdi.

Sancar’ın konuya yönelik konuşması şu şekilde:

Bugün de HDP şahsında Kürt halkının iradesini, bütün ezilenlerin sözünü boğmak isteyenlere cevabımız şudur: Dönüp tarihe iyi bakın, tarihin aynasına bakmayı bilenler bizlerin bu saldırı dalgasından, bu istibdat karanlığından daha da güçlü çıkacağımızı çok iyi göreceklerdir.

İktidarın küçük ortağı yine kapatma tehditlerini dolamış ağzına. Herhalde kendilerinin yolunu açmak için tek çarelerinin olduğunu biliyorlar; o da bizi kapatmak. Ama söylüyoruz tekrar, bizi kapatma çabası onları daha da küçültecek, bizleri ise daha da büyütecektir.

Korkmaya devam etsinler; HDP umutla, kararlılıkla inançla yürüyor. Büyüyerek bu yolu yürümeye devam edecek ve çok geç olmadan bu ülkenin yönetimine ortak olacaktır. Bunu böyle bilsinler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu