GüncelKadın

Kafe-Bar Çalışanları Dayanışması duyuru: “Hürriyet Lokantası’nı boykot ediyoruz”

Kafe-Bar Çalışanları Dayanışması, sosyal medyada #HürriyetteTacizVar etiketiyle paylaşımlarda bulunarak kadın işçi ile dayanışma ve Hürriyet Lokantası'nı boykot çağrısı yaptı.

29 Ağustos 2019’da Kadıköy’de Hürriyet Lokantası’nda aşçı olarak işe başlayan bir kadın işçi, bir buçuk sene boyunca iş yerinde hak gasplarına, sistematik mobbing ve tacize maruz kalarak, 21 Nisan 2021’de işten atıldı.

Bunun üzerine Kafe-Bar Çalışanları Dayanışması, mesai saati dolmasına rağmen geç saatlere kadar çalıştırılan, vaktinde çıktığı günlerde de suçlamayla karşılaşan kadın işçinin, sorumlu olmadığı konularda iş yükü yüklenerek yetersiz hissettirilmiş olduğunu ve psikolojik şiddete maruz kaldığını açıklamıştı.

Kafe-Bar Çalışanları Dayanışması, sosyal medyada #HürriyetteTacizVar etiketiyle paylaşımlarda bulunarak kadın işçi ile dayanışmayı büyütüyor ve Hürriyet Lokantası’nı boykot etmeye çağırıyor.

Yapılan açıklamada,

“Ağustos 2019’dan beri Hürriyet Lokantası’nda mutfak çalışanı olan kadın arkadaşımız, Turan Alıcı isimli erkek tarafından aylarca hem fiziki hem de sözlü tacize maruz kalmıştır. Patronun Hürriyet Lokantası’nda bulunmadığı zamanlarda onun yerine vekalet ederek işletmede sıkça bulunan patronun babası Turan Alıcı, birçok kere çalışma saatlerinde sözlü tacizlerle arkadaşımızı rahatsız etmiştir.

Kadın arkadaşımızın ilişkisi olduğu ve tacizciyi istemediği beyanına rağmen, ona hayran olduğunu belirterek, bir öğretmen edasıyla(!) açık ilişki yaşayabileceğine dair dersler vermekle yetinmeyip; çalışanların arasındaki samimiyeti kullanarak rahatsız edici tekliflerde bulunmuş, bir müşteriye kadın arkadaşımız hakkında benzetmelerle konuşup onu cinsel nesne haline getirdiği psikolojik şiddetinin ve sözlü tacizinin dozajını arttırmıştır. Kadın arkadaşımızın olduğu ortamda patron oğluna çalışan kadın hakkında “şakalar” da yapmıştır. Çalışma mekanında kadının kişisel alanını ihlal ederek cinsel taciz tehditlerini yine “şaka” olarak dile getirmiştir. Başka çalışanların da tanık olduğu sözlü taciz örneklerinin yanı sıra; fiziksel taciz durumları da meydana gelmiştir.

Tacizci Turan Alıcı, çalışma sırasında istenmeyen fiziksel yakınlıklar kurarak kadın arkadaşımızın vücut bütünlüğüne saldırıda bulunmuştur. Kadın çalışanın hem fiziksel hem de sözlü karşı çıkışları, terslemeleri, tacizcinin tavrını değiştirmemiştir. Arkadaşımız tacizciyle yalnız kalmamak için zaman zaman kızlarından birini yanında iş yerine getirmeye başlamış; çalışma arkadaşları, kadın arkadaşımızın rahat hissetmesi için onun tacizciyle yalnız kalmamasını sağlamaya çalışmışlardır” denildi.

“Çalışan göçmen başka bir kadın, yine Turan Alıcı tarafından taciz edildi”

Açıklamanın devamında, “Hürriyet Lokantası’nda çalışan göçmen başka bir kadın, yine Turan Alıcı tarafından elle taciz edilmiştir. Fiziksel tacizin ardından göçmen kadın iş yerinden bilet parasına ihtiyacı olduğu için hemen ayrılamamış, tacizden sonra iki hafta daha çalışmak zorunda kalmıştır.

Pandemi şartlarında iki kızıyla birlikte yaşayan arkadaşımız da benzer sebeplerle maruz kaldığı tacize rağmen işsiz kalmayı ekonomik olarak kaldıramayacağı için aylarca bu duruma katlanmak zorunda kalmış; bu durum kadın arkadaşımızın psikolojik olarak iyice yıpranmasına sebep olmuştur” denildi.

Açıklamada, “Tüm bunlarla birlikte Hürriyet Lokantası’nın patronu Ekin Can Alıcı ise bir yıla yakın zamandır arkadaşımıza mobbing uygulamaktadır. Devamlı yaptığı işleri küçümseyen patron, son olarak da yaptığı işle ilgili kadın arkadaşımızı mesai saati dışında arayarak bağırmış, kamusal alanda hakaretlerinin işitilmesine sebep olmuştur. Onunla konuşmak istediğini ileten arkadaşımıza iş yerinin içinde de bağırmıştır. Patronun aylardır süren mobbingini hiddet boyutuna vardırarak tüm müşteri ve çalışanların duyacağı şekilde bağırması ve gitmesini söylemesi, arkadaşımız için bardağı taşıran son damla olmuştur.

Yaşadıklarına rağmen, çalıştığı yeri benimsemeye çalıştığını aktaran arkadaşımız, fiiliyatta bir aile şirketi olan Hürriyet Lokantası’nın patronunun ve patronun ailesinin ‘’burada hepimiz bir aileyiz’’ klişesi arkasına gizleyerek yaşattıkları ve göz yumdukları emek sömürüsünün de cinsel sömürünün de maruz bırakılanı olmuştur” şeklinde aktarıldı.

Hürriyet Lokantası’nı boykot çağrısı

Son olarak, “Patron vekili ve patron babası olan tacizci Turan Alıcı’nın kadın arkadaşımıza yönelik aylar süren tacizi, bunu Hürriyet Lokantası’nın en az iki kadın çalışanına yöneltmiş olması; tacizin gerçekleştiği işletmenin patronu Ekin Can Alıcı’nın ise, hak gaspı üzerine yapılan ifşaya yönelik erkeklemelerinde (mansplaining) kullandığı üstten ve eril dil, ifşa ve teşhir gibi araçların nasıl kullanılacağı üzerine emek ve kadın mücadelesine verdiği akıl, erkekliğin ve patronluğun nasıl iç içe geçtiğini bir kez daha göstermektedir. Tacizci patron babası Turan Alıcı’yı ve çalışanına mobbing uygulayan patron Ekin Can Alıcı’yı ifşa ediyoruz! Yaşam ve çalışma alanlarımız bizim için güvenli alanlar olana dek erkek şiddetine karşı hiçbir alanda susmuyor ve kadın dayanışmasını büyütüyoruz!

Herkesi Kadıköy’de bulunan Hürriyet Lokantası’nı boykot etmeye çağırıyoruz!” şeklinde çağrı yapıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu